Mydła potasowe w terapii chorób przewlekłych

   Mydła potasowe stanowiły dawniej nieodłączny element terapii, dziś zostały niemal zupełnie zapomniane . Owszem domowe mydlarki robią je czasem na fali mody na marokańskie savon noir , są jednak zupełnie nieświadome dobrodziejstw jakich może przysporzyć używanie tego miękkiego mydła.

 

 

                                                        Savon noir 

 

 

    Farmakopealne sapo kalinus ( mydło potasowe ) otrzymuje się przez działanie ługiem potasowym to znaczy wodorotlenkiem potasu na olej roślinny , najczęściej lniany lub konopny. W wyniku tej reakcji  powstaje żółtobrunatna lub zielonkawa miękka śliska , błyszcząca masa. Kolor zależny jest od użytego tłuszczu.

 

 

                           Mydło lniane z wyciągami ziołowymi do chorej skóry                                       

 

    Pamiętać należy ,że to co proponuje nam przemysł chemiczny nie ma nic wspólnego z mydłem , są to mieszaniny różnych detergentów i innych substancji udających mydło !

  

        Więc jakie działanie terapeutyczne posiada mydło potasowe ?

 

   Tak zwane szare mydło oczyszcza skórę przez zmydlanie tłuszczów, które łatwo rozpuszczają się w wodzie i spłukują, działa też keratolitycznie czyli usuwają martwe komórki naskórka ( keratynocyty ). Jeśli więc pozbywamy się zrogowaciałego naskórka a z mydłem zmieszany jest środek np. odkażający  dociera on do głębszych warstw skóry. Dzięki temu osiągamy efekt pożądany w leczeniu chorób skóry takich jak łuszczyca, AZS, nadmierne rogowacenie naskórka u osób starszych, wrastające paznokcie, odciski, trudno gojące się i ropiejące rany, ropowice czy czyraki.

Działając kąpielami mydlanymi zmniejszamy napięcie skóry, otwieramy ropne kieszonki co przynosi ulgę choremu i zmniejsza stan zapalny.

 

 

                    Mydło ekstremalnie nawilżające ze smalcu gęsiego cytrynowe

   

 

     Mydło potasowe przy silnym wcieraniu drażni skórę i wywołuje jej przekrwienie. Pozornie nic miłego i pozytywnego ? A jednak. Dzięki temu mydło te znajduje zastosowanie w przewlekłym zapaleniu stawów, bólach gośćcowych, bólach mięśni i stawów.  Możemy też wzbogacić je w substancje przeciwzapalne lub przeciwbólowe .

  

   Kolejnym wskazanie do używania mydła potasowego są choroby pasożytnicze skóry, ponieważ rozmiękcza ono chitynowe pancerzyki owadów co je osłabia i ułatwia pozbycie się nieproszonych gości. Należy więc stosować je przy wszawicy, zarażeniu świerzbem czy nużeńcem. W tym wypadku mydło potasowe stosujemy nie tylko do mycia ale również jako składnik maści.

   

   Warto więc zawrzeć bliższą znajomość z mydłem potasowym które nie tylko doskonale myje i jest modne ale przede wszystkim doskonale uzupełnia terapie lecznicze wielu chorób. Pewna niewygodą może być przyzwyczajenie do używania mydła w postaci gęstej pasty, ale dobra wiadomość jest taka, że można rozrabiać je w proporcji 2:1 czyli 2 części wody , 1 mydła i używać jak mydła w płynie, możesz pójść o krok dalej i myć zęby naturalną pastą do zębów zrobioną na bazie mydła potasowego.

 

                    Szczelnie opakowane mydła w temperaturze pokojowej można

                                                 przechowywać nawet rok !

 

 

    W kolejnym poście przedstawię kilka sprawdzonych przepisów na mydła potasowe w paście , mydła w płynie oraz uwielbianą w moim domu potasowo-wapniową pastę do zębów.

 

 

Pozdrawiam serdecznie Ewa  email zielarzewa@gmail.com

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Jak wykonać mydło potasowe ?

January 18, 2017

1/3
Please reload

Ostatnie posty

December 4, 2016

Please reload

Archiwum